Najlepszy czas na zakup mieszkania na rynku wtórnym

Najlepszy czas na zakup mieszkania na rynku wtórnym
Rynek wtórny czy pierwotny? Już na początku poszukiwań kupujący muszą zadać sobie to niełatwe pytanie. Każdy z tych rynków posiada swoje atuty.
Obecny rok sprzyja inwestowaniu w nieruchomości mieszkaniowe na rynku wtórnym.
Po serii obniżek rynek wtórny mieszkań, znajduje się aktualnie w fazie stabilizacji, co oznacza, że cały czas mamy korzystne warunki by kupić nieruchomość. Według niektórych wyliczeń analityków nadal znajdują się one na poziomie cen, jakie obowiązywały w okresie sprzed boomu na rynku mieszkaniowym, czyli w 2006 roku. Można przytoczyć wiele argumentów przemawiających za zakupem mieszkania na rynku wtórnym. Oczywiście najistotniejszym dla potencjalnego klienta jest cena, która bez wątpienia jest dużo niższa niż na rynku mieszkań developerskich.
Mieszkania z rynku wtórnego trafiają do sprzedaży w stanie umożliwiającym natychmiastowe wprowadzenie się bez dodatkowych kosztów remontowych. Blisko połowa to lokale nie wymagające żadnych inwestycji. W takich przypadkach jedyną większą pracą remontową jest odmalowanie ścian. Jednak zdarza się, że już sami właściciele mieszkań ponoszą koszty remontowe, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży. Nie bez znaczenia jest wyposażenie pozostawiane w cenie przez sprzedających. Zabudowa kuchenna, nowoczesne szafy wnękowe, w pełni wyposażona łazienka – to wszystko znajduje się zwykle w ramach płaconej ceny, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które chcą uniknąć długotrwałego remontu Poza tym mieszkania z rynku wtórnego postrzegane jako bardziej bezpieczne, wiadomo co się kupuje. Klienci poszukujący takich lokali cenią również dostęp do infrastruktury, sklepów, obiektów i centrów handlowych, szkół, przedszkoli, żłobków, placów zabaw czy przychodni zdrowia, których niestety brak jest na nowych osiedlach. Nie bez znaczenia jest fakt możliwości parkowania na osiedlu, podczas gdy na rynku pierwotnym praktycznie ogólnodostępnym miejsc parkingowych nie ma i aby móc zostawić samochód blisko miejsca zamieszkania trzeba razem z mieszkaniem kupić miejsce postojowe, często za dość spore pieniądze.
Kupujący zwracają też uwagę na względy estetyki osiedli. Na nowo powstałych osiedlach głownie widoczne są bloki, podczas gdy w starszym budownictwie mamy dużo zieleni, parki i skwery w sąsiedztwie, duże odległości od sąsiadujących bloków czy innych budynków. Tereny wokół bloków są ładnie zagospodarowane, na bieżąco remontowane.
W roku bieżącym większość ekspertów nie spodziewa się dodatkowych spadków cen mieszkań z rynku wtórnego, a jeśli tak, to nieznacznych. Utrzymujące się niskie ceny nieruchomości i wciąż jeszcze niedrogie kredyty to dobre okoliczności dla kupujących mieszkania na rynku wtórnym.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo szeroki wybór mieszkań z rynku wtórnego w bardzo atrakcyjnych cenach, często jeszcze negocjowanych z naszą pomocą.
Katarzyna Cudek- licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami lic. 11324
specjalista d/s sprzedaży, zamiany i wynajmu mieszkań